+90 (212) 262 4 262

Köybaşı Caddesi No:86 D:1 Yeniköy/İstanbul

info@remaxasist.com

Haber Başlığı 1

Anasayfa  /  Haberler  /  Küçük ve Şık Bir Ev Mümkün!

Küçük ve Şık Bir Ev Mümkün!

Küçük ve Şık Bir Ev Mümkün!

Küçük bir evde yaşamak zorundaysanız ve evinizi güzelleştirmek ve alanınızı en verimli şekilde kullanmak istiyorsanız; sizin için önerilerimiz var. Üstelik kiracı olsanız dahi ev sahibinizin kurallarının dışına çıkmanız gerekmeyecek 

Öncelikle; herkesin bildiği gibi; küçük alanları ferahlatmanın en iyi yolu, mekanı geniş göstermektir. Bunun için de mobilyaların boyunu, malzemesini evinize göre belirlemek gerekir. Aşağıda sıralayacağımız fikirler, ev dekorasyonunuzda size büyük fayda sağlayabilir. İşte önerilerimiz:

• İlk iş olarak, evde dekore etmek istediğiniz alanların ölçüsünü alın. Her işte olduğu gibi, önce alanı tanımak ve bilmek gerekir. Evin ölçüsünü bilmeden yapacağınız her dekorasyonda sadece şansınıza güvenmek zorunda kalırsınız. Bu da süreci uzatır ve motivasyonunuzu düşürür.
• Mekanda dekore etmek istediğiniz alana tek açıdan bakmayın. Olabilecek her alternatifi düşünün. Sadece yatay ya da dikey olarak alanı değerlendirmeyi düşünmek sizi kısıtlar ve daha iyi fikirler oluşturmanızı engeller. Örneğin; alanı tavana kadar değerlendirmek, belki de evinizde ihtiyacınız olan depolama sorununa birebir çözümdür.
• Mobilyalarda işlevsellik aradığınız en önemli özellik olsun. Örneğin kanepenizi yatak yapabilmeli, ya da yatağınızı duvara monte ederek kaldırıp, boş bir alan oluşturabilirsiniz.
• Dekorasyon aşamasında mobilyaları doğru ve uyumlu seçmek de titiz bir çalışma gerektirir. Hoşunuza giden her parçayı almak isteyebilirsiniz ama bu aşamada mantıklı davranmakta fayda var. Önce hangi odayı dekore edeceğinize karar verin. Sonra da odanın ana parçasını alın. Diğer parçalar yavaş yavaş
• Küçük metrekareler için aydınlatma da önemlidir. Yerden tasarruf etmek için mümkün olduğunca duvara monte ya da tavandan aydınlatma tercih edin.
• Duvarlarda açık tonların kullanılması, hareketlilik için tonsürton uygulaması, mobilyaların da aynı veya tezat duvar renkleriyle birlikte uyumu mekan dar olsa da ferahlık yaratır. Koyu tonlarda bir zemin, açık renk duvarlar ise bu ferahlığı pekiştirir.
• Mutfak mobilyalarını, tezgah dahil mümkünse beyaz veya açık renklerde tercih edin. Tezgah üzerini kolay iş yapabilmek için olabildiğince boş bırakın.
• Küçük metrekarelerde yer kazanmak için zeminden çok duvarları kullanın. Altın kural ise, mekanda az eşya bulundurmak.
• Televizyonu duvara kaldırmak da çok ciddi alan tasarrufu sağlıyor. Tüm kabloları kablo kanalları içerisine saklamak ise dağınık ve karışık görüntüyü oluşmasını engelleyecektir.
• Dar alanlarda, modern mobilya kullanımız da her zaman avantaj sağlıyor. Eski mobilyalar yerine modern tasarımlar tercih edebilirsiniz.