+90 (212) 262 4 262

Köybaşı Caddesi No:86 D:1 Yeniköy/İstanbul

info@remaxasist.com

Haber Başlığı 1

Anasayfa  /  Haberler  /  Apartman ve Site Aidatları Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Apartman ve Site Aidatları Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Apartman ve Site Aidatları Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Büyük şehirde yaşamanın en büyük gerekliliklerinden biri de toplu yaşama kurallarına uyum sağlamak. Müstakil evde yaşamayı neredeyse imkansız kılan metropol şartlarında, daha konforlu ve güvende bir yaşam sağlayabilmek için bütçe ayrılması gereken konulardan biri de aidat. Peki nedir bu aidat? Ödenmesi zorunlu mu ve aidat bedeli neye göre belirlenir?

Aidat bedeli, hepimizin bildiği üzere; yaşanılan muhit, site ya da apartmanın sağladığı imkanlar, bakım-temizlik, spor salonu, havuz vb. imkanlarla doğru orantılı olarak artıp azalıyor. Bu tarz imkanların, talep edilen şekilde sağlanabilmesi de mülk sahiplerinden ödeme alınmasını gerektiriyor. Aidat böylece mülk sahiplerinin her ay ödemek zorunda oldukları bedel olarak karşımıza çıkıyor. Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince daire sahipleri, aralarında ortak görüş sonucunda başka bir karar almadıkları sürece apartman aidatını eşit bir şekilde ödemekle yükümlüdür. Kanunda bulunan 20. maddeye göre; daire sahipleri, apartman görevlisi, kaloriferci, bahçıvan ve güvenlik görevlisi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; apartmanın sigorta primlerine ve tüm ortak alanların bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ve bir de yönetici aylığı gibi diğer giderlere ise arsa payları oranında katılım sağlamalıdır.

Aidat Ödeme Tarihi ve Miktarı Nasıl Belirlenir?

Apartman ile ilgili bu tarz kararlar, apartman toplantısında belirlenir. Apartman aidatını ödemesi gereken kişi mülk sahibidir ancak mülk sahibi kiracısı ile yapacağı sözleşmede; aidatın kiracı tarafından ödeneceği maddesini eklerse, aidat ödeme yükümlülüğünü kiracı üstlenmiş olur.

Aidat Ödenmese Olur mu?

Mülk sahibi olarak; sosyal alanlardan yararlanmak istemediğinizi belirtip, dilerseniz bu kısma ayrılan bütçeden payınıza düşen miktarı ödemeyebilirsiniz ancak, daire gider ve avansa payını ödemeniz zorunludur. Aidat ödemeyi reddeden ev sahipleri hakkında yöneticini dava açma ve icra takibi başlatma hakkı vardır.
Apartman aidatını gününde ödemeyenler de kanuna göre; ödemede geciktiği günler için aylık %5 gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür. Gün başına faiz işleme söz konusu değildir. Aidat bir gün de, 30 gün de gecikse aynı faiz oranı işler. 


Ayrıca; asansör veya bahçeyle ilgili ekstradan ödeme gerektirecek bir sebep oluşursa ve bu gidere ev sahibi veya kiracısının kusurlu bir hareketi neden olmuşsa, ödemeyi yapan diğer kat maliklerinin gidere sebep olan kişiye rücu hakları vardır. Yani ödemenin tamamının veya ona düşen payın geri ödenmesini isteyebilir. 

Daha detaylı bilgi almak isterseniz, Remax Asist Gayrimenkul Danışmanları ile irtibata geçebilirsiniz.